slaider blog

Blog

Home » Blog » Gdzie można postawić kontener mieszkalny?

Gdzie można postawić kontener mieszkalny?

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie duże znaczenie ma elastyczność, mobilność i nowoczesność. Właśnie dlatego coraz większą popularnością cieszą się kontenery mieszkalne. Czym się one charakteryzują? I gdzie można je postawić? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Charakterystyka kontenerów mieszkalnych

Kontenery to wygodne konstrukcje, które mogą spełniać różne funkcje. Wyróżniamy kontenery mieszkalne, handlowe, biurowe, sanitarne, czy budowlane. Ze względu na swoją charakterystykę mogą być wykorzystywane nawet jako całoroczne schronienie. Co więcej, są bezpieczne, wytrzymałe, zapewniają pełen komfort i prywatność. Ich wnętrze może zostać spersonalizowane, tak by odpowiadało naszym aktualnym potrzebom.

Jak umiejscowić kontener mieszkalny?

Wiele osób zastanawia się jednak, jak przedstawia się umiejscowienie kontenera w świetle przepisów polskiego prawa. Gdzie można go umieścić? I jakie pozwolenia są wymagane?

Według informacji zawartych w prawie budowlanym pozwolenie na budowę obowiązuje w przypadku obiektów budowlanych, które są trwale związane z gruntem, czyli posiadają fundamenty. Jak pokazuje praktyka, kontenery mieszkalne mogą zostać z umiejscowione bezpośrednio na ziemi. Jeśli chcemy z nich skorzystać w ten sposób, konieczne jest więc jedynie dokonanie zgłoszenia do odpowiedniego urzędu. Należy pamiętać, że takie pozwolenie obowiązuje przez 180 dni.

Jeśli jednak planujemy wykorzystanie kontenera przez dłuższy czas i ma być to obiekt całoroczny, warto wykonać fundamenty i postarać się o podłączenie mediów. W tym celu konieczne jest oczywiście uzyskanie pozwolenia na budowę. Taka konstrukcja staje się wtedy pełnoprawnym budynkiem mieszkalnym. Ważne jest jednak pamiętanie, że z obowiązku tego wyłączone są obiekty o powierzchni do 35 m².