slaider blog

Blog

Home » Blog » Posadowienie kontenerów mieszkalnych w świetle prawa

Posadowienie kontenerów mieszkalnych w świetle prawa

Pomysł wykorzystania kontenerów w formie budynków mieszkalnych jeszcze kilkanaście lat temu był zupełnie innowacyjny i nietypowy. Obecnie jednak takie rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność. I nic w tym dziwnego! To tani i wygodny sposób, który sprawdzi się nie tylko w sezonie letnim, ale przez cały rok. Warto jednak dowiedzieć się, co o wykorzystaniu kontenerów mieszkalnych mówi polskie prawo. Na jakie przepisy należy zwrócić uwagę? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Kontener mieszkalny a polskie prawo. Definicje

Kontenery mieszkalne to ciekawe konstrukcje, które różnią się od standardowych budynków opisywanych w polskim prawie budowlanym. Główna różnica polega na braku „trwałego związania z gruntem”, czyli fundamentu. Z uwagi na tę cechę kontenery mieszkalne są mobilną konstrukcją, którą w razie potrzeby można przenieść z miejsca na miejsce. Ich definicja podkreśla także, że dedykowane są do użytkowania przez krótki okres czasu.

Jak więc wygląda kwestia wykorzystania kontenera mieszkalnego?

Okazuje się, że opcja ta dostępna jest bez dodatkowych formalności, ale tylko wtedy, gdy konstrukcja będzie użytkowana przez czas krótszy niż sto osiemdziesiąt dni. Po tym czasie konieczne jest jej przeniesienie lub całkowite rozebranie. Jeśli okres ten jest dłuższy, niezbędne staje się uzyskanie pozwolenia w Starostwie Powiatowym lub w Urzędzie Miasta. Wniosek należy poprzeć m.in. opisem działki, szkicami kontenera i informacjami dotyczącymi sposobu jego użytkowania.

Co na temat kontenerów mieszkalnych mówią przepisy?

W sytuacji, gdy planujemy całoroczne i długoterminowe wykorzystywanie kontenera w roli domu, najlepszym rozwiązaniem jest więc uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Dzięki temu zyskamy pełnoprawny budynek, który możemy użytkować bez obawy o łamanie przepisów prawnych. Konieczne może okazać się jednak przystosowanie kontenera do wymagań polskiego prawa – chodzi m.in. o wykonanie fundamentów i podłączenie podstawowych mediów. Mimo to, tworzenie domu w taki sposób wciąż jest niezwykle korzystną opcją.

Należy pamiętać, że działanie niezgodne z prawem i użytkowanie kontenera bez stosownego pozwolenia wiąże się z odpowiedzialnością. Taka decyzja może zostać uznana za samowolę budowlaną, co prowadzi do konieczności wniesienia wysokich opłat legalizacyjnych lub nakazu rozbiórki. Warto więc planować z wyprzedzeniem i zadbać o dopasowanie się do aktualnych przepisów.